Jak wybrać właściwy rozmiar obuwia sportowego?

Pytanie wydaje się banalne - jeżeli decydujemy się na zakup butów sportowych i nie tylko sportowych w sklepie stacjonarnym. Mamy do dyspozycji czas, możliwość przymiarki wybranego modelu producenta: Adidas, Nike, porównania, ocenę wygody przy chodzeniu, a do tego pod ręką obsługę sklepu, która zawsze doradzi przy wyborze.

Pytanie staje się zasadne, jeżeli decydujemy się na zakup przez internet i nie mamy możliwości przymierzenia wybranego modelu. Aby ułatwić podjęcie decyzji kupującym w sieci buty sportowe, podajemy kilka cennych wskazówek jak to zrobić najlepiej i najprościej.

- jeżeli mamy w swojej szafie stary model obuwia Nike, Adidas, Puma, Reebok... warto sprawdzić jak był to rozmiar. W przypadku zakupu produktu tej samej marki to duże ułatwienie - najlepiej wybrać ten sam rozmiar. W przypadku kiedy decydujemy się na innego producenta butów sportowych - polecamy sugerować się rozmiarem podanym na metce w centymetrach lub milimetrach wkładki. Taka informacja jest wystarczająca aby wybrać właściwy dla siebie rozmiar wg tabeli producenta.

Większość producentów posługuje się swoimi schematami rozmiarów i chociaż używane są  na metkach te same oznaczenia: EU, US, UK ... to wartości centymetrów/milimetrów dla wkładki buta danego rozmiaru producenta mogą się od siebie różnić. UWAGA! Te różnice wymiaru potrafią wynosić nawet 1 centymetr! 

- jeżeli zupełnie nie mamy punktu odniesienia i nie wiemy jaki rozmiar mamy wybrać - należy dokonać pomiaru długości  stóp. UWAGA! koniecznie należy zmierzyć prawą i lewą stopę - nasze stopy nie są równej długości. Przy decyzji o rozmiarze butów sportowych bierzemy pod uwagę pomiar dłuższej stopy.  

Jak najlepiej dokonać pomiaru stopy?

Pobiar stopy - zakup butów sportowych

 

 Pomiaru dokonujemy poprzez odrysowanie kształtu stopy - koniecznie ubieramy skarpetkę grubości jaką zazwyczaj nosimy przy sportowym obuwiu.

1. Stawiamy stopę na kartce.

2. W trakcie odrysowywania przenosimy ciężar ciała na odrysowywaną stopę.

3. Zaznaczamy na obrysie stopy krańcowe punkty A i B.

4. Dokonujemy pomiaru -  odcinek pomiędzy punktami A i B w sposób pokazany na rysunku.

5. Do otrzymanego pomiary dodajemy 0,5 milimetra.

Tabele rozmiarów

Wybierz interesującą Cię markę i sprawdź jaki rozmiar jest dla Ciebie odpowiedni. Każdy z producentów butów sportowych posługuje się swoimi oznaczeniami i rozmiarówki mogą się od siebie nieznacznie różnić. Jednak ta drobna różnica może zaważyć, czy dane obuwie będzie idealnie pasowało, lub też trzeba będzie je wymienić.

Sprawdź dokładnie rozmiar swojej stopy (obu stóp) przy pomocy miarki, dodaj do tego 0,5 cm dla komfortu - to jest Twój rozmiar obuwia sportowego w CM.

tabela rozmiarów